História a dejiny Chorvátska

História a dejiny Chorvátska

Už v období paleolitu bolo územie Chorvátska osídľované mnohými kmeňmi. Túto skutočnosť potvrdili aj niektoré nálezy, ktoré sa našli na území krajiny. Významnú rolu tu hrali indoeurópske ilýrske kmene, ktoré sem prišli v neskorej dobe bronzovej. Okolo piateho storočia pred naším letopočtom tu kmeň Dalmátov, podľa, ktorých je pomenovaná Dalmácia, zakládal ovocné sady, vinice a podobne. Vďaka prístupu k pobrežiu sa z nich stali aj vynikajúci moreplavci, vďaka čomu neskôr obchodovali s tovarom iného národa, Talianov. To sa však zmenilo príchodom Rimanov, v roku 233 pred naším letopočtom tu poslali svoje vojská. Takmer 200 rokov trvalo Rimanom pokým zlomili odpor tohto kmeňa. A tak sa toto územie stalo ďalšou kolóniou v tej dobe najväčšej ríše. Neskôr kvôli rozdeľovaniu Rímskej ríše, sa táto oblasť stala častou východorímskej ríše, ktorá mala sídlo v Konštantínopole.

Vďaka príchodu Slovanov (5.storočie) sa dejiny opäť začali meniť. Až na konci 9.storočia vzniká prvý Chorvátsky štát. V roku 1102 sa Chorvátsko opäť stalo súčasťou inej ríše, tento krát tej Uhorskej. Niektoré oblasti a mestá však aj v tomto období boli samostatné, napríklad taký Dubrovník. Okolo roku 1420 na scénu prichádza Benátska republika, ktorej sa podarilo obsadiť takmer celé jadranské pobrežie. Habsburská ríša v tej dobe musela čeliť inej hrozbe, útokom Osmanov z Turecka. Aj napriek častým útokom Osmanov sa Chorvátsko stalo v tejto dobre veľmi prosperujúcou krajinou. Všetko sa začalo meniť, keď Krištof Kolumbus objavil Ameriku. V tej dobe sa na viac Osmanskej ríše podarilo získať časť Dalmácie, okrem Dubrovníka, ktorý si stále držal vedúce postavenie.

Veľké zmeny nastali príchodom Napoleona, ktorý časť územia pripojil k Taliansku. V roku 1809 tu Napoleon založil Ilýrsku provinciu. Po porážke Napoleona sa Viedenský kongres v roku 1815 rozhodol Chorvátsko prideliť opäť k Rakúsku-Uhorsku. Na školách sa okrem latinčiny a nemčiny nemohol vyučovať iný jazyk. Aj z toho dôvodu vznikali rôzne obrodenecké hnutia mierené proti Rakúsku. K zjednoteniu krajiny však došlo až v roku 1905. Neskôr sa Chorvátsko stalo súčasťou Juhoslávie, pod ktorú patrilo až do občianskej vojny v 90. rokoch.


Lacné letenky
1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.