Knin

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Počet obyvateľov: 10 633
Región: Šibenicko-kninská župa | Počet obyvateľov: 10 633

Mesto umiestnené 56 km severovýchodne od Šibenika, na hornom toku Krky patrí so svojimi takmer 11 000 obyvateľmi medzi väčšie mestá oblasti.

Mesto Knin slúžilo ako občasné sídlo chorvátskych stredovekých kniežat a kráľov a sídlo biskupov. Za vojen s Turkami, po roku 1522, sa tu začali usadzovať srbskí utečenci z krajov dobytých Turkami. Rakúsko im poskytlo možnosť sa tu usadiť s tým, že budú obhajovať tunajšiu vojenskú hranicu.

Po druhej svetovej vojne mesto a jeho okolie bolo ústrednými úradmi zámerne denacionalizováné a stalo sa centrom srbského vyhroteného nacionalizmu a separatizmu. V roku 1990 tu vypukla vzbura prevažnej väčšiny srbského obyvateľstva proti chorvátskemu štátu a ozbrojená protichorvatská agresia, vrátane etnických čistiek. Knin bol vyhlásený hlavným mestom tzv. Republiky Srbská krajina. Ćhorvátskymi vojskami bol oslobodený pri akcii Oluja (Búrka) v auguste 1995. S ustupujúcimi srbskými vzbúrenci odišla zo zeme aj väčšina tunajšieho srbského obyvateľstva. Doteraz sa vrátila len malá časť.

Nad mestom čnie najväčší hradný objekt v Dalmácii, hrad-pevnosť sv. Spasiteľa (Tvrdjava Sveti Spas). Prvé opevnenie budovali chorvátski králi. Až do 18. stor. bol postupne rozširovaný a prestavovaný. Jeho tri časti - horné (najstarší), stredné a dolné sú vzájomne prepojené mostami. Farský katolícky kostol sv. Antonína Paduánskeho (Sveti Ante) bol za vojny úplne zničený.

V okolí sú početné veľmi cenné archeologické lokality. Je to predovšetkým Biskupija, dediny 5 km juhovýchodne od mesta Knin (pôvodný názov Päť kostolov na Kosove - Pet crkava na Kosove) s nálezmi predovšetkým z raného chorvátskeho stredovekého obdobia. Zachovali sa pozostatky štyroch kostolov, zvyšky piateho sú pod dnešným pravoslávnym kostolom.

Cennou archeologickou lokalitou je aj Crkvine s kostolom z 10. stor. a hroby od 8. stor., stupovi a kapituly s chorvátskymi pamiatkami.

Navštevuje sa aj neďaleký potok Krčić, ktorý pri svojom ústí vytvára malebný vodopád Topoljski slap, pod ktorým vyviera krasová rieka Krka. V blízkosti Kninu začína severný okraj Národného parku Krka.#SpoznajSlovensko
Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Knin?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol