Pula

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Rozloha: 51,65 km2
Počet obyvateľov: 57 191
Región: Istrijská župa | Rozloha: 51,65 km2 | Počet obyvateľov: 57 191

Najväčšie mesto v Istrii, jej hospodárske a kultúrne stredisko, významný obchodný a vojenský prístav, leží v najväčšej a najlepšie chránenej zátoke Istrijského polostrova. Pula je jedno z najväčších stredísk cestovného ruchu na Istrii, vhodné najmä pre športovo zameraných návštevníkov a pre tých, ktorí sa chcú na dovolenke baviť.

Pula je pomerne staré mesto, ktorého založenie je spájané s gréckou bájou o plavbe Argonautov. V historickej dobe začína osídlenie ilýrskym kmeňom Histrijcov v 6. Storočí pred Kristom, ktoré potom vystriedali Rimania. Za cisára Augusta tu bola založená kolónia Pollentia Herculanea (z toho vznikol aj dnešný názov Pula). Bolo to opevnené mesto, vybavené reprezentatívnymi stavbami. Najväčší úpadok zažila Pula za vlády macešských Benátok, po morových epidémiách a ďalších pohromách, keď počet jej obyvateľov klesol na 300 a stála takmer pred zánikom (pred dobytím Benátčanmi vo 14.stor. mala cca 6000 obyvateľov). Pád Benátok a prevzatiu Rakúskom prinieslo Pule ako hlavnému rakúskemu vojnovému prístavu nebývalý rozvoj. Po prvej svetovej vojne pripadla Pula Talianom - za druhej svetovej vojny ťažko bombardovaná (zničených 40% budov), od roku 1947 chorvátsku. V meste nájdete niekoľko pamiatok ako amfiteáter, Herkulovu bránu, triumfálny oblúk rodiny Sergiovcov, Augustov chrám a mnoho iného.

Tunajšie pobrežie je aj na jadranské pomery mimoriadne členité. Pláže tvoria väčšinou veľké skalné platne, doplnené podľa potreby betónovými plošinami, značná časť pláží je kamenistá a štrková. Borovicový porast nie je kompaktný a nedosahuje mnohokrát k plážam.

Pula má dobré podmienky pre vodné športy (potápanie, podmorský rybolov, vodné lyžovanie, atď.). Potápanie je možné prevádzkovať prostredníctvom niekoľkých potápačských klubov, napr. Strediska pre podmorské aktivity (Centar za podvodné aktívnosti) - Valsaline, centrá Hippocampus - kemp Stoja, centrá Orca - Verudela, centrá Puntižela - Puntižela, centrá Discover Scuba a ďalších. Športový rybári sa môžu obrátiť na rybársky klub Ribarske klub Delfin - Verudela. V Pule sú dve mariny - jachtárske prístavy, ACI Marina Pula priamo v centre mesta a Marina Veruda v letovisku Pula-Veruda.

Okrem toho je Pula živé mesto so širokou paletou zábavy. V sezóne sa konajú na verejných priestranstvách gastronomické prehliadky, promenádne koncerty, tanečné a hudobné večery, trhy typických istrijských produktov, suvenírov a ručných výrobkov, pouličné oslavy, prehliadky a ďalšie akcie. V ponuke letných festivalov si možno vybrať modernú hudbu rôznych žánrov, od alternatívnej hudby až k popu: reggae, punk, rock, hardcore alebo dance music. Bohatý nočný život ponúkajú hudobné kluby (Uljanik, Monte Paradiso, Metamedia, Rojc, Rock cafe), diskotékové kluby (Aruba, Monte Serpente), nočné bary, vinárne a ďalšie podniky.

Letoviská sú vybavené tak, aby hostia mali možnosť zábavy priamo v ubytovacom komplexe. Sú tu diskotéky, kluby, vínne pivničky, konajú sa prehliadky všetkého druhu, tematické večery, súťaže, plesy atď.Amfiteáter v Pule

Amfiteáter (lokálne nazývaný Arena) z 1. stor. je piaty najzachovalejší v Európe a pokladá sa po rímskom koloseu za...


#SpoznajSlovensko
Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Pula?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol

Navštívili