Rab

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Mestečko nachádzajúce sa na západnom pobreží ostrova Rab patrí medzi jedno z najobľúbenejších stredísk v severnej Dalmácii.

Toto meste kedysi dávno patriace Benátčanom postihlo v histórii dve morové epidémie, ktoré toto mesto takmer vyhubili. Práve Benátčania silne ovplyvnili stavebnú kultúru mesta. Dodnes tu je možné nájsť mnohé pamiatky z pred niekoľko storočí. Jedná sa napríklad o časť mestského opevnenia, Kniežatský palác z 13.storočia, na ktorom je možné pozorovať prvky gotiky aj renesancie. Okrem toho mesto Rab poskytuje svojím návštevníkom početné paláce, historické domy, či kostoly. Najznámejším kostolom alebo lepšie katedrálou je katedrála Nanebovzatia Panny Márie, táto stavba mimochodom patrí medzi najcennejšie svojho druhu v celom Chorvátsku. Z ostatných chrámových stavieb vyniká kostol sv. Kríža v areáli inak opustenej niekdajší biskupskej rezidencie Vescovo. U hradobnej veže stojí kostolík sv. Krištofa (Sveti Kristofor), patróna Rabe. V kostole sv. Justína (Sveta Justina) patriacim benediktínkam je stála výstava sakrálneho umenia s veľmi hodnotnými obrazmi, relikviári, plastikami, liturgickým náčiním ap. Na kraji dosť schátralé štvrti Kaldanac, priliehajúce k rovnomennému skalnému mysu, stojí kostol františkánok, zasvätený sv. Antonínovi opátovi (Sveti Antun opát). Kaldanac je lokalita, kde je najviac domčekov zamurovaných v čase morových epidémií.

Odporúčame navštíviť aj tzv. strednú ulicu. Táto ulička je známa svojím rušným tempom s početným množstvom umeleckých galérií.

Z pohľadu kúpania Vám mestečko Rab ponúka hneď niekoľko pláži. Pôvodná mestská pláž je z časti dokonca nudistická. Pre rodiny s deťmi je vhodnejšia pláž v susednom letovisku Banjoul, kde nie je voda príliš hlboká.

Zo športového hľadiska nájdete v Rabe predovšetkým možnosť športovej aktivity na mori. Jedná sa o jachting, vodné lyžovanie, potápanie, rybolov atď. Pri plážach však máte na výber aj z možnosti zahrať si nejakú kolektívnu hru ako volejbal, tenis a podobne.

Zábavu v Rabe nájdete počas leta každý deň. Diskotéky, tanečné terasy, či bary tu nechýbajú. Veľmi zaujímavou akciou je tzv. Rabska fjera, ktorá sa koná od 25. - 27.júla. Vyvrcholením tejto slávnosti je rytiersky turnaj, konajúci sa v posledný deň konania festivalu, teda 27. júla.
Výlety cestovateľov


Rab 2013

  • 5793
  • 0

  • 17. 08. 2013

Rab - Lopar - Rajska Plaža

  • 6084
  • 0

  • 15. 08. 2013 - 21. 08. 2013


Všetky výlety z mesta Rab (4)

Články


Rab 2013


RAB – Mesto založili pri vstupe do zálivu Sveta Fumija (sv. Eufémia) najprv ako pevnosť Arbe obohnanú „suchozidom“ (kamennou ohradou „nasucho“ bez spojiva) už ilýrske kmene Liburnov – osada bola olemovaná hustým čiernym lesom duba cezmínového a borovice pobrežnej. V 1. stor. n. l. dal rímsky cisár Augustus Oktaviánus okolo mesta Felix Arba a prístavu postaviť hradby a veže, na ich základoch aj dnes stoja zvyšky rabského opevnenia. Stará časť s výrazným vplyvom benátskej architektúry sa rozkladá na skalnatom, pomerne Čítať celý článok


Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Rab?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol

Navštívili