Skradin

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Počet obyvateľov: 3 823
Región: Šibenicko-kninská župa | Počet obyvateľov: 3 823

Toto mestečko a prístav na rieke Krke sa nachádza 16 km severne od Šibeniku. Je tu sídlo správy národného parku. Proti prúdu nad Skradinom (4,5 km) sa nachádza jeden zo vstupov do národného parku Krka. Turisti sa k vstupu do parku dostanú loďami národného parku, ktoré vyplávajú z prístaviska v Skradine. V Skradine je most cez rieku Krku a možnosť príchodu zo Šibeniku do Skradine loďou alebo autom či autobusom po ceste. Je to veľmi obľúbený výletný cieľ jachtárov.

Na tomto mieste stálo ilýrskej sídlo, hlavné stredisko ilýrskeho kmeňa Liburnov, preslávených ako moreplavci a stavitelia lodí. V antickej dobe to bolo významné sídlo - Municipium Scardona. Od 6. storočia bolo mesto biskupským sídlom (do roku 1830). Za chorvátskych kráľov sa stal Skradin významným oporným bodom, z tej doby pochádza predrománsky kostol. Od pol.14.stol ovládli Skradin Benátčania. V roku 1522 ho dobyli na 150 rokov Turci, ktorí tu vybudovali mohutné opevnenie ( stále tu ešte nájdete 1 km za mestom zvyšky tohto opevnenia). Turkov potom vystriedali opäť Benátčania.

Zo Skradine pochádzal významný renesančný maliar pôsobiaci v Benátkach, Juraj Čulinović, v histórii umenia známy ako Giorgio Schiavone.

V mieste je pekné upravené kúpalisko na rieke Krke a jachtársky prístav - ACI Marina Skradin. Pod Skradinom po prúde nájdete veľké Prukljanské jazero (Prukljansko jazero). Vo Skradine sú niektoré reštaurácie vyhlásené svojimi miestnymi rybacími špecialitami, v určitom období roka sa podáva aj miestna veľká špecialita - jednocentimetrové rybky zvanej golac.#SpoznajSlovensko
Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Skradin?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol