Dubrovník

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Rozloha: 21,35 km2
Počet obyvateľov: 43 770
Región: Dubrovnícko-neretvianska župa | Rozloha: 21,35 km2 | Počet obyvateľov: 43 770

Mesto s asi 50 tis. obyvateľmi, významný osobný prístav a jedno z najnavštevovanejších turistických miest na chorvátskom Jadrane. Patrí medzi najcennejšie pamiatkové komplexy v juhovýchodnej Európe, preto bol Dubrovník už v roku 1979 zaradený do celosvetového zoznamu kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Pre svoje veľmi priaznivé podnebie a chránenú polohu je Dubrovník s obľubou navštevovaný ako letné i zimné prímorské kúpele. Pre tunajšie podnebie sú príznačné teplé dlhé suché letá a mierne zimy. Vysoký je počet hodín slnečného svitu - 2 554 hodín ročne. Vyniká tiež osobite bohatou vegetáciou svojich parkov, záhrad a verejných priestranstiev; Tunajšia flóra je stredomorská aj subtropická.

Najcennejšou pamiatkou je ucelený fortifikačný systém mesta, ktorý sa zachoval neporušený. Tvorí ho 1940 metrov hradieb z 8. až 17. storočia, ktoré sú miestami až 6 metrov silné, ďalej 15 obranných veží, z ktorých najmohutnejšia je valcová Minčeta. Priamou súčasťou opevnenia bola pevnosť sv. Jana pri prístave. Systém dopĺňali aj samostatné pevnosti, a to kasematová pevnosť Bokar z 11. storočia a na morských útesoch pevnosť Lovrijenac, na ktorej vstupnej bráne je nápis, ktorý bol súčasne heslom republiky Ragusa, ako sa Dubrovnícka republika po stáročia nazývala: "Slobodu nemožno kúpiť za všetko zlato sveta" - "Non bene pre toto libertas venditur auro". Na juhovýchode je pevnosť Revelin, ktorá je priamo napojená na bránu Ploče. Súčasťou obranného systému mesta boli aj dve brány, a to Pile na západnej strane a Ploče na juhovýchodnej, obe dvojité s padacím mostom.

Starý Dubrovník sám poskytuje neporušený obraz patricijského mesta na prelome 17. a 18. stor., teda z obdobia po katastrofálnom zemetrasení. Stred tvorí hlavná ulica Placa - Stradun, z ktorej na obe strany vybiehajú úzke uličky smerom ku hradbám. Sú strmé, výstup je čiastočne riešený schodiskom. Veľmi veľa historických pamiatok nájdete práve tu. Stojí tu renesančný kostol sv. Spasiteľa zo skorého 16. Storočia, románsko-gorický františkánsky kláštor, Onofriova kasňa, ktorá bola súčasťou vodovodného systému z polovice 13.storočia. Na druhej strane, teda na námestí Luža, ktoré bolo kedysi dávno mestským priestorom, kde sa zhromažďovali ľudia nájdete Roandov stĺp z 15.storočia, mincovňu (palác Sponza), barokový chrám sv. Blažeja (patrón mesta), divadlo Marina, mestskú kaviareň (obľúbené miesto mnohých turistov) a mnoho iného. V blízkosti môžete navštíviť Gundoličove námestie, kde počas dopoludnia býva trhovisko s rôznymi poľnohospodárskymi plodinami. O čosi ďalej je baroková katedrála Panny Márie zo 17. Storočia. Zaujímavosťou tejto baziliky je, že bola postavená na inej, konkrétne z obdobia Byzantskej ríše z 5. storočia. Široké schodisko vedie hore k barokovému jezuitskému kostolu sv. Ignáca (Sveti Ignacij), v ktorého susedstve je tzv. Dubrovníckej kolégium (Collegium Ragusinum), v 18. stor. preslávené dubrovníckej vysoké učení.

Neďaleko je pozoruhodné etnografické Múzeum Rupe. Južnej časti Dubrovníka dominuje Dominikánsky kostol a kláštor budovaný od 13. do 15. storočia, dnes cenné múzeum. Niekdajší slovanské sídlisko Dubrava sa s prudko stúpajúcimi uličkami doslova skrýva rad cenných stavieb, okrem iného kláštorný kostolík Siguratu, synagógu niekdajšieho geta a i Hlavné uličky, kde nájdete v každom dome jednu reštauráciu alebo vináreň - konobu. Brána Ploče s mohutnou pevnosťou Revelin vedia na Predmetom Ploče s luxusným dubrovníckym hotely. Hneď za bránou je starý mestský prístav a budovy niekdajších lazaretov (karanténnych staníc). Za nimi pekné mestské kúpalisko - hrubý piesok a drobné kamienky. Platí sa vstupné. Na druhej strane starého mesta za bránou Pile sa rozkladá vilová štvrť Boninovo, ktorá potom nadväzujú na polostrov Lapad, kde je väčšina dubrovníckych hotelov.

Dubrovník má radu možností pekného kúpania. V blízkosti brány Ploče (na juhovýchodnej strane mesta) je mestské, pekne upravené kúpalisko Banje - hrubý piesok a drobnejšie kamienky. V sezóne býva dosť plné. Jeho prednosťou je krásny výhľad na staré mesto.

Okrem oddychu Dubrovník ponúka aj radu športových atrakcií. Polostrov Lapad je dubrovníckym športovým strediskom, nájdete tam dva potápačské kluby, niekoľko tenisových klubov. V oboch marinách máte možnosť nájmu jachty alebo motorového člna. Usporadúvajú sa aj panoramatické lety nad Dubrovníkom.

Na svoje si tu prídu aj mladí, keďže Dubrovník má veľkú radu zábavných možností. Vo väčšine hotelov sú diskotéky alebo tanečné terasy. Disko kluby sú aj mimo hotelov, väčšinou na polostrove Lapad. V starom meste sú skôr podniky k pokojnému posedeniu - konoby (vinárničky), reštaurácie a podobne. Najväčšou atrakciou je Deň Dubrovníka a sviatok sv. Blažeja, ktorý je bohužiaľ mimo sezónu, 3. februára.



Surf camp Azores

Surf camp Azores

Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Dubrovník?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!



Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol

Navštívili