Mesto Zadar je hlavným mestom Zadarskej župy, ktorá je podľa neho aj pomenovaná. Zadar je pomerne bohaté mesto, nachádza sa v ňom jedno z najlepších opevnení sveta, do dnes je obklopené vysokými hradbami a vežami. Toto prístavné mesto patrí medzi najznámejšie a zároveň najväčšie strediská v severnej Dalmácií. V okolí tohto krásneho mesta nájdete až štyri národné parky. Do mesta sa dá dostať buď klasicky diaľnicou, loďou, pre ľudí, ktorý nemajú radi dlhé cestovanie je v meste aj medzinárodné letisko. Mesto ponúka svojím návštevníkom prehliadku palácov, kresťanských pamiatok a iných pamäti hodností. Veľmi populárnou medzi študentmi je miestna Univerzita Jadertina a prečo? Leží priamo na pláži. Za návštevu Zadaru stoja určite aj tunajšie tržnice, úzke uličky mesta, či krásny pohľad na vysvietený, nočný Zadar. V meste je dodnes cítiť prvky Rímskej architektúry. Mesto je plné archívov, múzeí, či knižníc.
Mesto je skutočnou pokladnicou archeologického a pamiatkového bohatstva z antického, stredovekého a renesančného obdobia, ale aj viacerých súčasných zázrakov architektúry. Najvýznamnejšie pozoruhodnosti mesta sa nachádzajú pod šírym nebom, na 1 km dlhom a 500 m širokom polostrove v starom centre mesta bez prístupu áut. Prechádzkou po mestských hradbách môžete najlepšie sledovať históriu mesta. Východné hradby sú pozostatkami rímskych hradieb a stredovekých opevnení. Väčšina z ostatných hradieb bola postavená v dobe nadvlády Benátok. Zadar má 4 mestské brány. Námestie piatich studní sa rozkladá za kostolom Sv. Šimona, ktorý bol postavený na mieste niekdajšej hradnej priekopy obsahujúcej cisternu s piatimi prameňmi. Telesné pozostatky sv. Šimona sú uložené pod jeho hlavným oltárom v umelecky zdobenom sarkofágu zo 14. st., ktorý je vyhotovený z viac ako 300 kg zlata a striebra. V 9. st. bol na mieste rímskeho fóra postavený kruhový Kostol sv. Donata. Je to unikátna pamiatka z obdobia pred románskym slohom. Na stavbu jeho stien boli použité antické stĺpy a kamenné fragmenty z pôvodného rímskeho fóra. Masívna stavba je obkolesená dvojposchodovou galériou, ktorá sa v troch apsidách otáča smerom na východ. Tento kostol predstavuje zároveň symbol mesta Zadar. Sv. Donat je spojený s románskym dómom sv. Anastázie (Sveta Stošija), vybudovaným v 12.-13. st. V jeho oltárnom výklenku sa nachádza sarkofág sv. Anastázie. V kostole sa dochovali zvyšky románsko – byzantských fresiek a cenné vnútorné zariadenie. Pod základmi kostola sv. Donat a biskupského paláca sa nachádza Fórum založené prvým rímskym cisárom Augustom v 1. st. p.n.l.. Ide o najväčšie preskúmané fórum na východnom pobreží Jadranu, obklopené bohato zdobenými arkádami.
Najstarším gotickým kostolom v Dalmácii je kostol sv. Františka (Sveti Franje), ktorého interiér má renesančné rysy. Kostol sv. Chrysogona (Sveti Krševan) z 12. st. je peknou románskou stavbou, jednoduchou a bez prílišných ozdôb, okrem hlavného portálu. Kostol má barokový oltár a byzantské fresky na severnej stene. Bol časťou benediktínskeho kláštora zničeného počas 2. svetovej vojny. Meno dostal po sv. Krševanovi, mučeníkovi, ktorý je ochrancom mesta Zadar. Práve v tomto kostole bol v 15. st. korunovaný za maďarsko – chorvátskeho kráľa Ladislaus z Neapola, ktorý o šesť rokov neskôr predal Dalmáciu Benátkam za 100.000 dukátov.
V meste sa nachádza aj niekoľko múzeí so zaujímavými expozíciami – napr. múzeum antického skla, archeologické múzeum či národné múzeum. V rámci svojej prechádzky mestom určite neobíďte Morský organ, ktorý je úžasným skvostom novodobej architektúry a celosvetovým unikátom. Vyzerá ako schody do mora, ktoré majú v hornej časti otvory, cez ktoré vychádza zvuk spôsobený vlnami. Spája v sebe ľudskú zručnosť s energiou mora a vĺn, prílivom a odlivom. Organ vymyslel a zrealizoval zadarský architekt Nicola Bašić, keď v r. 2005 na viac ako 70 m rozmiestnil 35 polyetylénových trubiek do siedmich sekcií, ktoré vďaka morským vlnám vytvárajú doslova koncertné melódie. Toto miesto dáva priestor nielen na oddych pri nepretržitej hudbe mäkkých mystických tónov, ale aj na pozorovanie údajne najkrajšieho západu slnka na Jadrane.
Na nábrežnej mestskej promenáde sa nachádza aj originálny pomník Pozdrav slnku (autor tiež Nicola Bašić), ktorým Zadar predstavuje v podvečerných a nočných hodinách prechádzajúcim sa ľuďom magickú hru svetiel. Tvorí ho 300 slnečných kolektorov zabudovaných do kamenného pobrežia. Sú uložené do kruhu s priemerom 22 metrov. Slnečná energia zachytená cez kolektory sa v noci mení na rôznofarebné svetelné efekty. Ľudia sa môžu po sklenenom povrchu tejto atrakcie poprechádzať, alebo si na ňom posedieť, zatiaľ čo pod nimi sa menia farby.
Kalelarga je najdlhšia a najširšia zadarská ulica s originálnym významom “Široká ulica” (Calle Larga). Považuje sa za tepnu a spoločenské centrum mesta. Je to ideálne miesto na prechádzku, stretnutie s priateľmi, posedenie v niektorej z kaviarní či nákupy. Pre Zadarčanov je táto ulica kultovým miestom a jedným zo symbolov mesta.
Zadar okrem toho, že ponúka prehliadku svojich krásnych pamiatok poriada pravidelne rôzne podujatia ako Zadarské divadelné leto, Detský festival Jadera, či Hudobné večery v sv. Donáte a mnoho ďalšieho.
Alebo máš super fotky z mesta Zadar?
Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!