Záhrebská župa

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Rozloha: 3 078,00 km2
Počet obyvateľov: 317 642
Rozloha: 3 078,00 km2 | Počet obyvateľov: 317 642

Záhrebská župa sa nachádza v okolí hlavného mesta krajiny, Záhrebu. Často je nazývaný ako Záhrebsky kruh, keďže mesto obklopuje zo západu, východu a juhu. Územiu na západe dominujú kopcovité a hornaté oblasti, na opačnej strane zas údolia. Nachádzajú sa tú najvyššie časti pohoria Žumberak a Medvednica, kde sa pravidelne konajú závody FIS World Cup v slalome.

Najväčšia rieka župy je Sáva, ktorá preteká až šiestimi štátmi. Oblasť je veľmi bohatá na rieky, jazerá, mokrade a rôzne podzemné zdroje. Hojné bohatstvo podzemných vôd je dôležité nielen pre ekonomiku, ale predstavuje symbol a príklad ako žiť s prírodou. Na území župy však sú už aj viditeľné prvky fauny a flóry, ktoré sú dnes pomerne blízko k vyhynutiu. Mnohé živočíšne druhy, ktoré môžete v tejto oblasti stretnúť sú buď ohrozené alebo vyhynuté v iných európskych krajinách. Táto oblasť je domovom pre niekoľko druhov vtákov medzi, ktorými nechýba ani orol, či sokol, ďalej tu nájdeme bobry, vydry, početné zastúpenie tu majú aj rôzne druhy hmyzu.

Celkovo sa v Záhrebskej župe nachádza deväť miest. Tieto mestá boli vytvorené už pred niekoľko storočiami, v niektorých prípadoch sa jedná dokonca o viac než1000-ročné mestá. V centrách miest sú dodnes viditeľné historické budovy, či prípadne časti budov, ktoré svedčia o urbanizácií týchto oblastí. Oblasť sa vďaka svojej výhodnej dopravnej polohe a faktu, že je tzv. satelitom Záhrebu radí medzi najrozvinutejšie oblasti Chorvátska. Dodnes sa tu dokonca ťaží ropa a zemný plyn.

Podnebie je kontinentálne s teplými letami a mierne studenými zimami počas, ktorých občas padnú zrážky aj v podobe snehu.

Z historických pamiatok sa v centrách miest zachovali mnohé antické ( napr. kostol sv. Barbari vo Velikej Mlaky), rôzne barokové stavby a celkovo šesť hradov, vrátane Nového paláca v Zaprešici. Okrem toho tu nájdete v meste Vrbovec rodinné mauzóleum De Piennes a vežu Petra Zrinskoga.Záhreb

Samostatné mesto Záhreb je najväčším a hlavným mestom Chorvátska. Nachádza sa v centre Záhrebskej župy. Podľa názoru stále väčšieho...


#SpoznajSlovensko
Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z oblasti Záhrebská župa?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol

Navštívili