Korčula

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Počet obyvateľov: 16 182
Región: Dubrovnícko-neretvianska župa | Počet obyvateľov: 16 182

Ostrov nachádzajúci sa v skupine Juhodalmatských ostrovov, v ich vonkajšom páse. Jeho rozloha je 279 km2. Korčula je od ostrova Hvar oddelená Korčulským prielivom (korčulanská kanal), od polostrova Pelješac Pelješackým prielivom (Pelješki kanal) - v ňom sú aj početné drobné ostrovčeky a útesy. Medzi Korčulou a Lastovom sú vody Lastovského prielivu (Lastovski kanal).

Časť ostrova je hornatá, horské chrbty dosahujú výšky cez 500 metrov, napr. Klupca (568 m), Kom (510 m). Značnú časť ostrova však tvorí niekoľko veľmi úrodných polí (cárskej polje, Blatsko polje a ďalšie), kde sa pestuje veľmi kvalitná vínna réva, južné ovocie a ďalšie plodiny. Práve odtiaľ pochádzajú niektoré veľmi obľúbené vína, napríklad Pošip. Menšia časť ostrova je tvorená borovicami, ktoré pôvodne pokrývali väčšinu ostrova. V posledných rokoch poškodzujú tunajšie porasty ničivé požiare.

Na ostrove Korčula žije 17 tis. obyvateľov. Je to jeden z najhustejšie osídlených jadranských ostrovov. Najväčšia hustota je okrem miest Korčula a Vela Luka v úrodných oblastiach vo vnútrozemí. Hlavným hospodárskym odvetvím je poľnohospodárstvo (pestuje sa vinná réva, južné ovocie, zelenina, olivovníky), významný je tiež rybolov a spracovanie rýb, stavba lodí, výroba plastov. Nemalý význam má od nepamäti dodnes i ťažba kameňa (na ostrovčekoch pri východnom pobreží). Na predné miesto však stále výraznejšie preniká cestovný ruch, ktorý tu už má pomerne starú tradíciu. Korčula sa rozvíja jednak ako ostrov významných kultúrne historických pamiatok a jednak vďaka svojim prírodným podmienkam. Korčula sa tiež stala obľúbeným miestom pre milovníkov jachtingu, surfovania, potápania a ďalších vodných a iných športov. Prednosťou Korčule je pomerne značná ponuka kvalitného ubytovania (hotely, bungalovy, stravovacie zariadenia).

Okrem vytvárania bežných zábavných relácií a programov sa na Korčule venujú podpore tradičných ľudových hier a tancov, ako je moreška v Korčuli, v obciach Blato, Čara, Pupnat a Smokvica, prípadne i ďalším zvykom a obyčajom, o ktoré je medzi návštevníkmi veľký záujem, napríklad tradičné slávnosti pri zbere pomarančov.
Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Korčula?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol

Navštívili