Drniš

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Počet obyvateľov: 8 595
Región: Šibenicko-kninská župa | Počet obyvateľov: 8 595

Mestečko Drniš nájdete nad kaňonom rieky Čikola, 33 km severovýchodne od Šibenika, na rozhraní úrodného údolia Čikoly a pustého krasu.

Na skalnom ostrohu stála pevnosť Gradina, ale do dnešných dní sa z nej zachovali len skromné ​​zvyšky. Pôvodne stredovekú pevnosť spevnili a rozšírili Turci, potom aj Benátčania. Za tureckého panstva bol Drniš dôležitým správnym strediskom, o čom svedčí aj to, že tu bývalo päť mešít. Jedna z nich bola prestavaná na katolícky kostol, zasvätený sv. Antonovi (Sveti Ante) a v jej murive je dobre viditeľná pôvodná islamská svätyňa. V mestečku sa zachovalo torzo štíhleho minaretu, ktorý je údajne jediný dochovaný turecký minaret v Dalmácii. Z pevnosti sa otvára krásny výhľad do hlbokého kaňonu rieky Čikola.

V dome spisovateľa B. Adžiji je umiestnené Mestské múzeum (Gradski muzej Drniš). K jeho najcennejším exponátom patrí zbierka plastík Ivana Meštrovića, najväčšieho chorvátskeho sochára prvej polovice 20. stor., ktorý v neďalekých Otaviciach prežil svoje detstvo.

V dedine Otavice, 8 km od Drniša, je častým výletným cieľom mauzóleum, ktoré I. Meštrović postavil pre svoju rodinu, tu je tiež sám pochovaný.#SpoznajSlovensko
Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Drniš?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol